Jesienny Rajd Niepodległości

W dniach 11-13 listopada 2016 r. 70 harcerzy z Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP uczestniczyło w Niepodległościowym Rajdzie Jesiennym w Walimiu. Pierwszym akcentem radosnego świętowania był udział w uroczystościach patriotycznych w Bielawie, Dzierżoniowie oraz Pieszycach. Zimowa aura i perspektywa śniegu leżącego w górach, nikogo nie odstraszyła i w godzinach popołudniowych wszyscy stawili się na miejscu zbiórki.  

W drodze na Rajd harcerze odwiedzili Miejsce Pamięci w Kamionkach gdzie uczestniczyli w odsłonięciu nowej tablicy pamiątkowej poświęconej Richardowi Tammowi. Następnie pojechali do miejsca zakwaterowania w Walimiu.

 W trakcie Rajdu harcerze w myśl zasady "bawiąc uczyć" zgłębiali wiedzę o historii Polski oraz historii ruchu skautowego w naszym kraju poprzez wykonywanie różnych zadań. Na wieczornych kominkach poznawali i prezentowali czym jest "radosny patriotyzm" przedstawiając polskie legendy, śpiewając patriotyczne piosenki i ucząc się tańców narodowych, a nauka ta została przypieczętowana wspólnym odtańczeniem poloneza.  

Sobota rozpoczęła się od biegu harcerskiego podczas którego harcerze mieli okazję choć przez chwilę odczuć na własnej skórze napięcie towarzyszące ukrywaniu się przed czujnym wzrokiem wartownika czy składaniu zaszyfrowanych meldunków. Harcerze odwiedzili również sztolnie kompleksu Włodarz - części projektu Riese. Podczas zwiedzania dowiedzieli się o tajemniczej i okrutnej historii całego projektu oraz o różnych ciekawostkach i mitach związanych z tym miejscem.

 Przez czas trwania Rajdu drużyny rywalizowały ze sobą starając się jak najlepiej wykonywać powierzone im zadania. Na apelu kończącym zostali ogłoszeni zwycięzcy.

I tak III miejsce zajęła 7 DH "Iskra" z Pieszyc, II miejsce przypadło 39 DSH "Enigma" z Dzierżoniowa, a na najwyższym stopniu podium uplasowała się 32 DH „T.O.M.C.I.A.” z Bielawy.

Wszyscy harcerze wrócili do domów zmęczeni, z zabłoconymi butami, ale z pewnością zadowoleni i z workiem wielu nowych wrażeń i wspomnień.

Rajd odbył się dzięki wsparciu finansowemu samorządów Bielawy i Dzierżoniowa oraz Fundacji dla Wolontariatu którym ogromnie dziękujemy!

Gorące podziękowania kierujemy również ku Panu Mirosławowi Krzysztofowi Szpakowskiemu – Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia „Riese” oraz Panu Henrykowi Chojnackiemu ze Stowarzyszenia „Pasjonat”.

Serdecznie podziękowania składamy również na ręce osób prywatnych które wsparły nasz Rajd. W tym gronie znaleźli się Pan Janusz Cąber, Pan Jacek Grzebieluch, Pan Stanisław Jurcewicz, Pan Wiesław Kaptur, Pan Rafał Kuśmierek, Pan Jarosław Kresa, Pan Krzysztof Możejko, Pan Adam Pajda, Pan Marcin Rak, Pan Jarosław Rudnicki.

 

Pozdrawiamy harcerskim CZUWAJ!

Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP